Anksioznost je neodređeni, neugodan, tjeskoban osjećaj koji se javlja i kod odraslih i kod djece. Za one koji imaju takve simptome na svakodnevnom bazi, znaju koliko anksioznost može biti iscrpljujuća. Ako se odrasli s njome teško nose, kako je djeci?
Roditelji anksiozne djece često primijete da se dijete brine više od druge djece. Kako se anksioznost često manifestira i kroz tjelesne simptome, djeca se znaju žaliti na bolove u trbuhu i glavi, na jače lupanje srca, znojenje, bolove. Kada liječnik utvrdi da navedeni simptomi nemaju organsku podlogu, tu je riječ o psihosomatici (psihičko stanje se odražava na tjelesno).
To je i odraslima jako poznato. Kada smo pod stresom ili u izazovnom životnom razdoblju, možemo primijetiti neke simptome na svome tijelu, koje do tog trenutka nismo imali. Danas je dokazana i dobro poznata veza mentalnog i tjelesnog zdravlja te mnoga istraživanja to potvrđuju.
Postoji razlika između straha i anksioznosti. Strah ima točno određeni izvor – primjerice strah od zmije ili javnog nastupa, dok je anksioznost stanje u kojem dijete doživljava prijetnju koja je manje jasna, produženog je trajanja i više utječe na cjelokupno psihičko zdravlje djeteta.
Anksioznosti kao stanje, osobina i poremećaj
Ako je dijete tjeskobno samo u ponekim situacijama (npr. upoznavanje nove djece, nove i nepoznate situacije), radi se o anksioznom stanju tj. prolaznom doživljaju napetosti, nervoze i zabrinutosti. No, neka djeca (i odrasli) imaju tendenciju da većinu situacija doživljavaju opasnima ili prijetećima te na njih reagiraju intenzivno. To je anksioznost kao osobina ličnosti.
Naposljetku, o anksioznom poremećaju govorimo kada strah i anksioznost značajno utječu na svakodnevno funkcioniranje djeteta što dovodi do teškoća u emotivnom, socijalnom i obiteljskom okruženju. Dok se neki odrasli nauče suočavati se sa sličnim situacijama, djeca bez podrške odraslih obično ne mogu sama riješiti takve situacije.
Kako možemo pomoći?
Pripremila: Barbara Miletić, psihologinja
Literatura:
https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/teme/anksioznost-kod-djece/
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali |